A konyhabútorfestés napjaink egyik leggyakrabban említett témája. Nem véletlen, hiszen egy sok-sok év alatt megkopott vagy éppen divatjamúlt színű, de jó állapotú konyhaszekrény lecserélése manapság elérheti akár az 1-2 millió forintos összeget is. Így érthető, hogy sokakban felmerül egy sokkal költséghatékonyabb megoldás: a bútorfestés. Ez ugyanakkor környezetbarát is, hiszen a leszerelt konyhabútort nemhogy eladni nem lehet, de sokszor még ingyen sem viszik el. Így sajnos a szeméttelepen köt ki.
- Cseresznye pác, lakkozott
- Előtte
- Utána – Original színnel
Az elmúlt években számos konyhabútort festettem át. Szeretném megosztani veletek a tapasztalataimat, segíteni nektek, ha ti még pont előtte álltok.
A legelső dolog, ami nagyon fontos, hogy megnézzük, milyen felülete van a festendő konyhaszekrény ajtóknak.
Lehet:
–Natúr, kezeletlen fa: rögtön festhető, az első réteg után finoman át kell csiszolni, hogy újra sima legyen, mert a festés során felszálkásodik.
A második réteg után már nem kell csiszolni.
- Natúr fenyőfa ajtó
- Annie Sloan Aubusson Blue
- Antikolt ajtólapok
–Lazúrozott, pácolt: szépen látszik a fa erezete, leginkább matt, rögtön festhető.
- Cseresznye pác, lakk
- Original színnel festve
- Pácolt, lakkozott tölgy ajtó
- Annie Sloan – Old White
- Tölgy konyhaszekrény
- Old White színnel festve
–Fóliázott: kívül famintás-belül fehér. A fólia a felületen lehet stabil, nem válik sehol, ilyenkor nem kell leszedni. Ha viszont a széleken felvált, könnyen lehúzható, érdemes minden lapról leszedni. Az alatta lévő préselt fa alap, könnyen, rögtön festhető. De ha ragasztó maradt rajta, azt érdemes róla lecsiszolni.
–Bútorlap, politúrozott vagy lakkozott: ezek fényes, műanyagos felületek, akárcsak a korpusz, ami szinte mindig bútorlapból készül. Ezek festése egy kis előkészítést igényel.
A konyhaszekrények festését az ajtólapok és a korpusz alapos zsírtalanításával szoktam kezdeni. Welldone zsíroldót használok az apró, makacs zsírpöttyök eltüntetésére, majd ecetes vízzel alaposan átmosom a felületet. Ez semlegesíti a zsíroldó erős, lúgos hatását. Ezután szárazra törlöm. Érdemes alapos munkát végezni, mert ahol véletlenül zsíros maradt, ott sajnos semmilyen festék nem áll meg rajta. Egy szobabútor tisztításához a meleg, mosogatószeres víz elég szokott lenni. (Az új, natúr fából készült ajtókat nem kell átmosni, lehet azonnal festeni.)
Az Annie Sloan krétafesték remekül megtapad szinte minden felületen. Viszont a bútorlapos, politúrozott, fóliázott, lakkozott felületeket a nagyobb igénybe vétel miatt érdemes először átkenni Harzo T16 alapozóval. Ez egy vízbázisú, tapadást segítő, fehér alapozó, amin remekül megtapad az Annie Sloan krétafesték. Stabilabb felületet ad a festéshez és világosabb alapról indulok ki. Ha fehérre szeretném festeni a konyhát kettő réteg alapozó és három réteg krétafestékkel tökéletes homogén, fehér felületet kapok. A színes Annie Sloan árnyalatok sokkal jobban fednek, így azok alá egy réteg alapozó elég, majd kettő réteg krétafesték nagyon szép fedést ad.
Amint látjátok, még a csokibarna konyhaszekrényből is lehet fehéret festeni.
- Sötétbarna, lakkozott felület
- Old White színnel festve
Mivel a konyhabútor nagyobb használatnak van kitéve, ezért Annie Sloan lakkal szoktam lezárni a felületet. Fontos, hogy lakkozás előtt mindig 24 órát kell várni. A lakkot pedig 10% vízzel hígítom, majd 2-3 nagyon vékony rétegben viszem fel, rétegenként másfél órás száradási időt hagyva. Az első réteg lakk nem fed tökéletesen, de a harmadik felvitele után, egy szép egységes lakkréteget kapok.
Érdemes a régi bútorgombokat is lecserélni, mert az új gombok, fogantyúk nagyon feldobják az újjászületett konyhaszekrényt.
Sokan szoktátok kérdezni, hogy mivel, milyen eszközzel fessétek a konyhaszekrényt. Az alapozóhoz nyugodtan lehet szivacshengert használni, a festéshez viszont az Annie Sloan, akrilszálas lapos ecsetet javaslom. Ha vizes ecsetes technikával dolgozunk egy szép, aránylag csíkmentes végeredményt kapunk. Legtöbben azért vagy azon izgultok, hogy nehogy csíkos, ecsetnyomos legyen a felület. Ha kicsit vizezem az ecsetek kevésbe lesz csíkos a festés és száradás után a minimális csíkok szép, faerezetes hatást fognak imitálni.
Az alábbi videóban bemutatom, hogyan dolgozz vizes ecsetes technikával: https://www.butorfalo.hu/butorfestes-kezdoknek-annie-sloan-chalk-paint-kretafestekkel-1-resz/
Csak bíztatni tudlak Titeket, vágjatok bele, nem kis munka, de amint látjátok gyönyörű lesz a végeredmény. 🙂
Szia! Konyha bútoromat szeretném atfesteni. Olvastam az írásod. Segítséged szeretném kérni. Küldenek róla kepet. Mi a javastatod? Hova küldjem?
Köszönöm
Éva